Wannacry Saldırısından Korunmak İçin Yapmanız Gerekenler

Wannacry Saldırısından Korunmak İçin Yapmanız Gerekenler

13 Mayıs 2017 - 3601 görüntüleme – 6 dakikada okunabilir.

Bu saldırı SMB özelliği açık olan (varsayılan olarak açık) Microsoft Windows işletim sistemi yüklü cihazları etkilemekte.

Diğer zararlı yazılımların aksine WannaCry‘ın kendi kendine tüm ağ içinde ilerleyebilme özelliği var. Diğer yazılımların çoğunda virüsün yayılabilmesi için kullanıcıların, içinde saldırı kodu bulunan bir ek dosyaya tıklamaları gerekiyor. Dolayısıyla, kullanıcıyı kandırıp tuzağa düşürerek yayılıyorlar.

Ama bunların aksine WannaCry kuruluşun sistemine girdiği an, zayıf makineleri tespit ediyor ve kendi kendine onlara da bulaşıyor.

Bu da yazılımın etkisinin neden bu kadar yaygın olduğunu açıklıyor. Çünkü yazılımın sızdığı her kuruluştaki bilgisayarlar tehdide açık oluyor. Bu yazı da paylaşılan bilgiler sadece tavsiyedir virüsü 100% engelleyeceğinin garantisi yoktur.


Dosyalarınızı nasıl kurtaracağınızı öğrenmek için buraya tıklayın.


WannaCry virüsünü kim yaptı?

Bu henüz net olarak bilinmiyor. Fidye yazılımı, uzun bir süredir siber hırsızların sıkça kullandığı bir yöntem. Bilgisayarlara bulaşıp kısa sürede çok kazanç sağlıyorlar. İzi sürülmesi zor olan sanal para birimi Bitcoin sayesinde kolaylıkla ödemeleri alabiliyorlar.

Farklı sanal fidye çeteleri arasında rekabet arttıkça da, zararlı kodlarını yayabilmek için yeni ve daha etkili yöntemler arayışına girdiler.

WannaCry yazılımı da ABD’nin istihbarat servislerinden Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından geliştirilen bir virüs aracılığıyla bulunmuş gibi görünüyor.

Bu virüsün ayrıntıları ortaya çıkınca birçok güvenlik araştırmacısı, bunun ‘kendiliğinden başlatılan fidye virüslerinin’ yayılmasına neden olabileceğini öngörmüştü. Hackerlar’ın bu öngörüden faydalanmaları da yalnızca birkaç ay aldı.

Sizin bilgisayarınız tehlikede mi?

Bu duruma göre değişir. WannaCry virüsü yalnızca Windows işletim sisteminin kullanıldığı bilgisayarlara bulaşıyor. Windows’u güncellemezseniz ve e-postalarınızı açarken, okurken dikkat etmezseniz, siz de tehlikede olabilirsiniz.

Sürekli güncelleme yaparak, firewall (güvenlik duvarı), anti-virüs yazılımları kullanarak ve e-posta aracılığıyla gönderilen mesajları okurken dikkatli olursanız, kendinizi koruyabilirsiniz.

Ayrıca, dosya şifreleme yazılımını yedeklerseniz, virüsün bulaşması halinde fidye ödemeden dosyalarınıza yeniden erişim sağlayabilirsiniz.

Yapmanız Gerekenler

  • Windows arama kutusuna “windows özellikleri” yazın. windows özellikleri aç veya kapat
  • Çıkan pencerede aşağıda gösterdiğim maddenin yanındaki onay kutusundaki tik işaretini kaldırın ve “Tamam” butonuna basıp değişiklikleri kaydedin. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın smb wannacry önlemi
  • Saldırılardan başkalarınında etkilenmesinin önüne geçmek istiyorsanız bu yazıyı veya aşağıdaki resmi sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

wannacry sosyal medya banner

Benzer içerikler bul

Yorumlar