WanaCry Ransomware Şifrelenmiş Dosyalar Nasıl Kurtarılır

WanaCry Ransomware Şifrelenmiş Dosyalar Nasıl Kurtarılır

14 Mayıs 2017 - 1659 görüntüleme – 3 dakikada okunabilir.

WanaCry ransomware saldırısı tarafından hedef alındınız ve dosyalarınız şu anda şifreleniyor mu? Virüs bulaşan tek kişi siz değilsiniz. Şimdiye kadar 70.000 kişiye, kurulduktan sonra kendisini diğer bilgisayarlara yayma yeteneğine sahip fidye yazılımı bulaştı.

Virüs EthernalBlue olarak adlandırılan NSA açıklarını kullanıyor. Microsoft bu açığı kapatmıştı fakat insanlar fidye yazılımının oluşturulmasına yardımcı olan Windows’u güncellemek için çok tembel.

Fidye virüsü, Alman Tren Sistemi’nden NHS hastanelerine ve Telefonica’ya kadar büyük birimleri etkiledi.

wanna cryptor victim

Ransomware bilgisayarlara yayılmak ve dosyaları şifrelemek için çok hızlıydı, ancak beyaz şapkalı bilgisayar korsanları da hızlı bir şekilde tek bir kuruş ödemeden dosyaların şifresini çözmenin yollarını buldular.

wannacryptor 2.0 password

Dosyaların şifresini çözmek için kullanılan şifre “[email protected]” dir ve şimdi insanlar bu büyük saldırıdan sonra, bilgisayar korsanlarına herhangi bir fidye ödemeden ve sistemlerini başka bir fidye yazılımı veya başka bir virüs tarafından hedef alınmadan mutlu bir şekilde geri yükleyebilirler. Tek yapmanız gereken “.ZIP” dosyalarını açabilen bir arşiv yazılımı ile dosyaları açmak ve şifre olarak “[email protected]” yazmak.

Kaynak

Yorumlar